Befagyott váll gyógytorna kezelése
A probléma elnevezése nagyon találó, ugyanis a vállízületben szinte semmilyen irányú mozgás nem jön létre. A mozgás-kísérletek pedig olyan hirtelen és erős fájdalommal járnak, hogy végül a páciens maga is ‘befagyasztja’ a mozgásait. A kar a törzs mellé szorul, és amit eddig a kar mozgatásával végzett (elég sok tevékenység), azt a törzs és a vállöv mozgásaival igyekszik kiváltani az elszenvedő.
Mi az a befagyott váll szindróma?
A befagyott váll szindróma (orvosi nevén: periartritisz humeroszkapulárisz, PHS), olyan ismeretlen eredetű probléma, amely során a vállízület mozgása fokozatosan és fájdalmasan beszűkül. A lágyrészek a gyulladás és a mozgásbeszűkülés miatt hegesedni kezdenek, amely a mozgást még jobban nehezíti.
40 éves kor után szokott előfordulni, férfiaknál és nőknél egyaránt.
A probléma elég furcsa, ugyanis sokszor tényleg nem talál rá magyarázatot a páciens. Érdekességét pedig fokozza az, hogy (a szakirodalom szerint) nagyjából 2 év alatt magától megygógyul.
Mégis mitől alakulhat ki?
Imert néhány elősegítő tényező:
- korábbi vállsérülés, gyulladás
- nem megfelelő rehabilitáció, mozgatás vállműtét után
- feldolgozatlan lelki probléma
- hosszú vállízületi mozdulatlanság
- anyagcsere és hormon problémák
A befagyott váll mindig fájdalommal kezdődik, de nem minden vállfájdalom vezet befagyáshoz. A váll fájdalmának és mozgáskorlátozottságának sok oka lehet, melyeket fontos elkülöníteni egymástól.
Milyen tünetei lehetnek a befagyott váll szindrómának?
- fájdalom a váll területén, mely idővel egyre fokozódik,
- a fájdalom nyugalomban is megjelenik, mozgásra pedig fokozódik,
- jellemzően a váll elülső-külső részén jelentkezik, és leterjedhet a felkarra,
- a vállízületi mozgások beszűkülnek: először a kifelé forgatás (kirotáció) és az oldalra emelés (abdukció),
- az aktív és a passzív mozgások egyaránt csökkenek (a terapeuta sem tudja megmozgatni),
- később a fájdalom enyhül, de a mozgástartomány nem javul.
A probléma nagyban befolyásolja az ember mindennapi életét, hosszú ideig korlátozza munkavégzését és hétköznapi tevékenységét. Az életminőség romlik, amely pszichésen is negatívan hat az egyénre és környezetére. Ugyan elvileg kb. 2 év alatt javul vagy meggyógyul, ám ezen idő kivárása elég abszurd dolognak tűnik manapság. Mindenesetre a türelmes várakozáson kívül más lehetőségünk is van a vállízület ‘kiolvasztására’.
Hogyan kezelhető a befagyott váll?
Először mindig konzervatív kezelést javasol az orvos. Ez általában a fájdalom és a gyulladás csökkentéséből, és gyógytornából áll. Kiegészítésként a hideg vagy melegkezelést szoktuk még alkalmazni, attól függően, melyik jótékony a páciensnek. Ezzel a kombinációval 80-90%-ban jó eredményt lehet elérni, óvatosan kontroláltan végezve a tornát.
Műtéti megoldás is szóba jön nagyon makacs esetekben. Míg korábban az altatásban végzett bemozgatás volt rá az operatív gyógymód, ma inkább az artroszkóposan végzett szalag-, toklazítás, a heges rész eltávolítása.
A befagyott váll gyógytorna kezelése
A gyógytorna teendőket az adott állapot, azaz stádium alapján választjuk ki. A kezelést mindenképpen egyéni gyógytornával kell kezdeni, és folytatni mindaddig, amíg a mozgástartomány nem teljes. A túl korán elkezdett mozgásterjedelem növelés erőltetése kompenzáló mozgásokhoz és bizonyos izomcsoportok túlerőltetéséhez vezethet. Ez pedig egy újabb váll vagy akár nyaki fájdalmat is eredményezhet.
A gyógytorna céljait és alkalmazott módszerei az egyes stádiumok szerint:
1. A fagyás stádiuma
Cél a fájdalom csillapítása és a növekvő mozgásbeszűkülés mérséklése, melyhez használhatunk óvatos lapocka és vállízületi mobilizációt, izomlazító, lágyrész mobilizációs technikákat (muscle, myofascial release), kinesiotape-et. Gyakorlatként az ingamozgásokat szoktuk javasolni. Az erőltetett mozgatás (aktív és passzív egyaránt) ebben a stádiumban kerülendő, mert kóros izomválaszt fog kiváltani.
2. A befagyott váll
Ez a csaknem teljes mozgásbeszűkülés fázisa. Itt a kihívás a csaknem mozdulatlan vállízületbe mozgást csalogatni, de segítségünkre van ekkor a már nagyon erős fájdalmak enyhülése. Eszközeink az ízületi mobilizációs technikák (manuálterápia, és egyes gyakorlatok), a lágyrész mobilizáció, izomlazító eljárások, gyógytorna gyakorlatok az izmok erősítésére, a mozgástartomány növelésére, és a kinesiotape.
A kezelés és a gyakorlatok túladagolása szövődmények kialakulásához vezethet.
3. Az olvadás stádiuma
Itt már a mozgásé a főszerep, a cél a teljes rehabilitáció, a váll, vállöv izomegyensúlyának és mozgékonyságának helyreállítása. Az erősítő és a nyújtógyakorlatok hozzájárulnak a teljes mozgáspálya visszaszerzéséhez, és a váll stabilitásának-mozgékonyságának fejlesztéséhez. A gyógytornász megtanítja a gyakorlatokat és azt, hogyan tudja a páciens nehezíteni a feladatait annak érdekében, hogy biztonságosan fejlessze a váll és a teljes felső végtag funkcionalitását.
Megelőzhető a befagyott váll kialakulása?
Mivel az okai nagyrészt ismeretlenek, igazán releváns tanácsot nem lehet adni a megelőzést illetően. Egy biztos, a vállfájdalmat, a váll sérülést elhanyagolni nem érdemes. Ha felmerül a gyanú, hogy valami gond van a vállízülettel, nehéz a mozgás, mindenképp fordulj szakemberhez, és tegyél meg mindent azért, hogy visszaszerezd vagy éppen megőrizd a fizikális, a lelki és szellemi egészségedet.
Kedves vanda! MILYEN SZAKORVOSHOZ KELL FORDULNI VÁLLFÁJDALOM ESETÉN?
Kedves Edit,
Vállproblémával felkereshet reumatológust, de fordulhat vállspecialista (vállsebész) orvoshoz is. Ez utóbbi nem azt jelenti, hogy feltétlen műtétet fog javasolni.
Üdv,
Vanda
Március óta fáj a bal vállam. Fájdalomcsillapitót kaptam, amitől nem mult el a fájdalom. Egyre inkább beszükül a mozgásom, már nem tudom lefekve fej fölött letenni a bal kezemet, pedig korábban rendszeresen tornáztam és nem volt ilyen. Milyen gyakorlatokat végezzek, hogy segitsek a további romláson?
Üdvözlöm,
Köszönöm szépen a kérdését. Vizsgálat nélkül sajnos nem tudok gyakorlatokat mondani, hisz nincs két teljesen egyforma probléma, és ami másnak segít, az lehet, hogy Önnek árt. Én azt javaslom, hogy forduljon gyógytornászhoz, aki kifejezetten az Ön állapotának megfelelő gyakorlatokat fog tanítani Önnek.
Szép napot és mielőbbi gyógyulást,
Vanda