A diastasis recti (szétnyílt hasizom) és a várandósság
A diastasis recti nem csak egy esztétikai probléma, sokkal több annál. Az érintett mindennapi életét befolyásolja. A törzsizomzat és ezáltal az egész test működése zavart szenved. Lehet ezen változtatni? Műteni kell? Milyen mozgás végezhető? Valóban csak a nagy pocak a felelős érte? Egyáltalán miért alakult ki egyeseknél, míg másoknál nem?
Mi a diastasis recti (rectus diastasis/szétnyílt hasizom)?
A diastasis recti az egyenes hasizom két oldalának túlzott mértékű eltávolodása a középvonaltól (amit linea albának nevezünk). Az eltávolodás bizonyos mértékig normális. Akkor beszélünk kóros állapotról, amikor ez az adott egyénnél a normálisnál nagyobb mértékben jön létre. Ezek a határok egyénileg is változnak, hisz nem vagyunk egyformák. Itt is megalkottak egy objektív mérőszámot, ha 2 ujjnyi távolságnál nagyobb a rés, akkor nevezzük diastasis recti-nek.
Mi a szétnyílt hasizom oka?
A hasüregben lévő erők diszharmóniája, tehát a normális erőviszonyok megváltoznak. Ennek oka nem önmagában a baba, hiszen a várandósság egy teljesen normális dolog, amihez a szervezet optimális esetben alkalmazkodik. Ezt mi sem bizonyítja jobban, mint az, hogy sok sportolónak (férfi, nő egyaránt) szétnyílik a hasizma, a tábla csoki közepe.
Oka lehet:
- a nem megfelelő izomhasználat (például rossz testtartás),
- túl nagy feszültség a hasban,
- a hasizmok fokozott tónusa (túl feszes izmok),
- a szegényes légzési minta.
Hogyan lehet helyreállítani? És ha záródik a hasizom lapos lesz a hasam?
A helyreállítás részei a fent említett pontokon végzett rendszeres munka:
- a testtartás helyreállítása,
- helytelen mozgás-szokások megváltoztatása,
- gyakorlatok a teljes test egyensúlyának megteremtéséhez,
- a légzés fejlesztése.
A helyreállítás lehetséges, azonban időigényes, és nem feltétlenül egyenlő a lapos hassal. Az elsődleges cél a funkcionalitás, nem pedig az esztétikum. Nagyon félrevezetőek tudnak lenni az “előtte-utána” fotók, amiken csak a külső látszik, az nem, hogy az a törzsizom bizonyos helyzetekben mire képes. Egy zsíros has is lehet funkcionális, és egy kidolgozott has működésképtelen.
Mit kerülj el, ha diastasis rectid van?
Minden olyan mozdulatot kerülj átmenetileg, ami kiboltosítja a hasad, és mindaddig óvakodj ezektől, amíg a kiemelekdés létrejön.
Ilyen mozdulatok lehetnek:
- felülés (például ágyból felkelés)
- hasprés
- belégzéssel vagy légzés visszatartással erőfeszítés
- megerőltető törzsizom gyakorlatok.
Egy korábbi poszt a témában az erőkifejtést igénylő tevékenységekről: Diastasis recti. Mire figyeljünk?
A következő oldalon pedig szuper ötleteket találsz a fent említett mozgás-szokások megváltoztatására. Ha nem tudsz angolul, a képek hasznosak lesznek számodra. A jobb oldalon találod az ajánlott testtartást különböző tevékenységek közben. Ide kattints.