A trapéz izom (csuklyás izom) feszülésének oldása

Azt hiszem, nagyon kevesen vannak azok, akik ne tapasztalták volna meg a a trapéz izom felső részének, azaz a csuklyás izomnak a feszülését, fájdalmát.

Az emberek nagy része többet tevékenykedik test előtt a karjaival, mint fej fölött. Ez és még sok más tényező, például a stressz is hozzájárulhat a csuklyás izom rövidüléséhez.

Milyen panaszt okozhat a csuklyás izom rövidülése, feszessége?

A panaszok széles skáláját okozhatja a trapéz izom rövidülése, az itt elhelyezkedő kötőszövet feszülése, adhéziói. Fájdalom, diszkomfort érzet jelenhet meg az izom területén, a nyakban, a váll körül, a lapockák területén és akár fejfájást is előfordulhat.

Többször írtam már erről a problémáról, ezért most nem is részletezném az izom működését. Ha erre kíváncsi vagy, az alábbi két bejegyzésben találsz bővebb ismereteket:

Csuklyás izom fájdalom kezelése, önkezelési technikák

A trapéz izom nyújtása és a váll mobilizálása

Hogyan oldjuk a csuklyás izom (trapéz izom felső részének) feszülését?

A videóban 3 gyakorlatot mutatok, melyek mobilizálják és egyben aktivizálják a trapéz izom felső részét. Ezáltal oldódik a kellemetlen, fájdalmas feszülés érzet és rugalmasabbá válik az izom. A bemutatott mozgások a nyak és a vállöv legtöbb izomcsoportjára jó hatással van.

Jó gyakorlást!

 

 

A trapéz izom nyújtása és a váll mobilizálása

A trapéz izom gyakran feszes, csomós, fájdalmas és sok problémát tud okozni, leggyakrabban nyak és váll fájdalmat. Korábban már foglalkoztam a témával itt, de nem árt újra és újra elővenni, hisz igen gyakori panasz a csuklyás izom fájdalma.

Hogyan nyújtsuk a trapéz izom felső részét?

Erre többféle lehetőségünk van. Ebben a bejegyzésben egy ún. zárt láncú gyakorlatot mutatok be a trapéz izom felső részének (közismertebb nevén a csuklyás izom) nyújtására és a váll rotációs mobilizálására.

Miért jó ez a gyakorlat?

Ennél a gyakorlatnál a nyújtás oldalán a kar falnak támaszkodása folyamatos izomaktivitást igényel a váll közüli izmoktól, melyek egyrészt aktívabbá teszik a nyújtást, másrészt felébresztik az izomkat.

A trapéz izom nyújtása

Keress egy szabad falfelületet, helyezkedj el a fal mellett, arra merőlegesen. Támaszd az egyik alkarod a falra kissé vállmagasság alá, az ujjaid a plafon felé nézzenek.
Ügyelj arra, hogy a mellkasod lazán és középen maradjon, tehát ne tolódjon oldalra, se előre.

Hogyan végezd?

Az alkarod folyamatosan told a falba a gyakorlat során. Ezzel aktiválod a váll körüli izmokat. Majd lassan hajtsd elleirányba a fejed, amíg kellemes nyújtásérzetet érzel. Fejforgatással is elvégezheted vagy a kettőt (oldalra hajtás és forgatás) kombinálhatod is.

Végül lassan mozgasd az alkarod lefelé addig, amíg a vállad nem ugrik előre. Ekkor is folyamatosan told a falba az alkarod. Ismételd néhányszor, közben lélegezz. A kezed lehet nyitva, de ökölbe is húzhatod az ujjaidat.

 

 

Nyak-váll mobilizáció. A nyak és a váll lazítása.

A nyak-vállöv területe gyakran feszes, problémás. Ilyenkor a nyújtás általában csak rövidtávú enyhülést eredményez, azonban az izmok aktiválásával és az ízületek kimozdításával a statikus helyzetből tartósabb hatást érhetünk el.

Ez a mozgássor kíméletesen átmozgatja a váll körüli izmokat és a nyakizmokat, és akár munka közben is végezhető.  A vállízület forgatása megdolgoztatja a váll körüli rotátor (forgató) izmokat és jótékony hatással van a teljes nyak-vállövi egységre.

Hogyan végezd a nyak-váll mobilizációs gyakorlatot?

Helyezkedj el bármilyen ülőhelyzetben vagy állva, korrigáld a testtartásod, ha szükséges. A mellkasod legyen a medencéd fölött, és kissé nyújtózz meg a gerinced tengelyében fölfelé, mintha finoman távolítani akarnád a csigolyáidat egymástól. Karjaidat emeld oldalra vállmagasságba és húzd az ujjaidat ökölbe. A gyakorlatot végezheted kislabdával a kezedben, mindkét esetben legyen erő a kezedben, szorítsd a labdát vagy ökölbe a kezedet.

1. verzió

Ezután forgasd a karjaidat azonos irányba az aktuális teljes és fájdalommentes mozgástartományban. Ismételd 5-10-szer. Majd a karforgatást kösd össze fejmozgással: amikor fölfelé forgatod a tenyered, nézz föl; amikor lefelé forgatod a tenyered, nézz le. 5-10-szer ismételd. A fej fölfelé emelésénél az álladdal nyújtózz kissé fölfelé, amikor lehajtod a fejed, az álladat közelítsd a mellkasodhoz.

A következő sorozatban ellenkező irányba forgatjuk a karokat és a fejet. Tehát a feladat ugyanaz, mint az előbb, de amikor fölfelé nézünk, akkor forgatjuk lefelé a tenyerünket és fordítva.

2. verzió

A gyakorlaton most annyit változtatunk, hogy a két kart ellentétes irányba forgatjuk, a fejet pedig először a fölfelé néző tenyér felé fordítjuk. Váltogatjuk az irányokat.

Majd elvégezzük ezt úgy is, hogy a fejünket a lefelé néző tenyér felé forgatjuk.

Minden verziót 5-10-szer ismétlünk, ha szükséges egységenként pihenjünk egy kicsit.

Mire figyelj gyakorlás közben?
  • Kerüld a fájdalmas mozgástartományokat a nyak és a vállmozgások esetében is.
  • Figyelj a testtartásodra végig.
  • Az álladdal nyújtózz, amikor fölfelé nézel, ne ejtsd hátra a fejedet.
  • Lélegezz! Mozgás közben sose tartsd vissza a lélegzeted. Ha nehezedre esik lélegezni és koncentrálni is egyszerre, akkor kösd össze a mozgást a légzéssel. Például: belégzéssel fölfelé nézel, kilégzéssel lefelé.
  • Ha valamilyen váll panaszod vagy nyaki problémád van, ami rosszabbodik a gyakorlat végzésekor, hagyd abba a mozgást és kérd gyógytornászod tanácsát.

 

 

Csuklyás izom fájdalom kezelése, önkezelési technikák

A csuklyás izom fájdalom elég gyakori panasz. Előfordul, hogy olyan mértékben befeszül, rövidül és csomós lesz, hogy a nyaki mozgásokat is korlátozza. Általában nem önmagában, hanem bizonyos izmok feszülésével és gyengülésével jár együtt.  Nyaki panaszt, váll fájdalmat és akár fejfájást is okozhat.

Egy kis anatómia

Az izom neve tulajdonképpen trapéz izom (musculus trapezius), a csuklyás izom elnevezést hétköznapi szóhasználatban használjuk, és az izom felső részét illetjük vele, mely hasonlóan egy csuklyához, körülveszi a vállövet.

A trapéz izom nevét az alakjáról kapta. Három része van, melyek különböző rostból állnak, és különböző funkciót látnak el:

  1. leszálló rostok: ezen rostok a tarkótól a lapockához és a kulcscsonthoz húzódnak, rövidülésre hajlamosak. Ezt a részt szoktuk csuklyás izomnak nevezni.
  2. haránt rostok: a lapocka nyúlványáról ered és húzódik a csigolyák tövisnyúlványához, gyengülésre hajlamosak.
  3. felszálló rostok: lentről a csigolyák felől indulva éri el a lapocka nyúlványát, az izom ezen része szintén gyengülésre hajlamos.csuklyás izom, trapezius

Stabilizáló és mozgató feladata is van az izomnak. Amikor stabilizál, akkor főként a lapockát tartja egy adott pozícióban, miközben a felső végtag vagy esetleg a nyak mozdul el hozzá képest. Mozgatáskor a lapockát mozdítja el, a felső része az izomnak megemeli a lapockát, a középső része közelíti a gerinchez, az alsó része pedig kissé lefelé és a gerinc irányába húzza azt. A valóságban az izomműködés mindig árnyaltabb, hiszen az izmok rostjai a legtöbb esetben több dimenzióban helyezkednek el, tehát többsíkú mozgások jönnek itt létre.

Mitől válik fájdalmassá?

Több oka is lehet a fájdalom kialakulásának:

  • az egyoldalú és ismétlődő mozdulatok, testtartások.
  • a stressz és megoldatlan lelki problémák.
  • helytelen mozgásminta.
  • sérülés, vagy más izom problémájának a kompenzálása.
Hogyan kezelhető?

A kezelés első lépése a tünetek, azaz a fájdalom csökkentése. Ehhez különféle izomtechnikákat, lágyrész manuálterápiát és Trigger pont kezelést használunk. A kinesio tape is segítség lehet az izomfájdalom csökkentésében. Minden esetben megtanítok a vendégeimnek munkahelyen és otthon is alkalmazható mobilizációkat, nyújtásokat is. Ez azért is tartom lényegesnek, mert ezekkel a módszerekkel ha később újra előjön a panasz, tud segíteni önmagán. Ha csak passzív technikákat alkalmazok, kénytelen lesz minden alkalommal szakemberhez fordulni.

a csuklyás izom kezelése

A következő lépése a terápiának a kiváltó okok felkutatása, és lehetőség szerinti megváltoztatása. Ez nem minden esetben egyszerű feladat, mert a munkahelyi pozíció és a stressz, a nem túl jó mozgásminták megváltoztatása hosszabb tanulási folyamat, azonban a tartós eredmény záloga is.

Mutatok néhány olyan technikát, amit már most kipróbálhatsz. De kérlek, végezd óvatosan és közben figyelj a kialakuló érzésekre, a testrészeid helyzetére.

A csuklyás izom nyújtása:

Végezheted ülve vagy háton fekve is. Az ülő változatát mutatjuk most be, de a lényeg a háton fekvő verziónál is ugyanaz.

Helyezkedj el kényelmes és helyes ülőhelyzetben (egy kis segítséget ITT találsz ehhez). Ülhetsz széken, törökülésben vagy akár sarokülésben is. Lazítsd el a mellkasod úgy, hogy kissé lefelé engeded az alsó bordáidat (tehát ne emelkedjenek előre), miközben a derekad alsó része enyhén homorú marad. Engedd lazára a vállaidat, kissé ejtsd le az állad úgy, hogy az arcod továbbra is előre néz, a tarkód ellazul.

Hajtsd oldalra a fejed (közelítsd például a jobb füled a jobb válladhoz) miközben megtartod a törzs és az arc síkját. Tehát a fejed csak oldalra mozduljon el. Majd nyúlj át az azonos oldali kezeddel, és fogd meg a fejedet (ha jobbra hajtod a fejed, jobb kézzel fogd meg). Told lefelé a másik vállad (a példa szerint a bal vállad). Ezután többféle módon is nyújtsd meg az alábbiak szerint.

  1. Statikus nyújtás: amikor érzed a húzódást, tartsd ki 20-30 mp-ig. Közben lélegezz.
  2. Ellenállásos nyújtás: belégzésre picit feszítsd bele a tenyeredbe a fejedet (tehát balra tolod a fejed, de a jobb kezed ellenáll a mozgásnak), majd kilégzéssel lazíts, és kezeddel óvatosan húzd tovább a fejedet jobbra. Ismétled 3-5-ször. De ne erőltesd.
  3. Mobilizáció: kilégzésre kezed segítségével húzd el a fejed a vállad irányába (példánk szerint jobb váll), tartsd meg egy pillanatra, majd középhelyzetig térj vissza belégzéssel. Ismételd 10-szer lassan.

csuklyás izom nyújtása

Változat:

Végezheted úgy is a gyakorlatot, hogy nem csak elhajtod oldalra a fejed, hanem el is fordítod (a példa szerint: jobbra elhajtod, majd jobbra fordítod; tulajdonképpen jobbra lefelé nézel).

Fontos:

  • ne erőltesd a nyújtást, húzódást érezz, ne fájdalmat,
  • ne rángasd a fejed,
  • és figyelj mindig az érzéseidre!

A figyelemmel kísért és rendszeres gyakorlás meghozza eredményét.

Mozgásminta gyakorlat

Segítség lehet még a csuklyás izom panasza esetében, ha kissé változtatsz a megszokott mozgásaidon. Előfordul, hogy bizonyos mozgásainkat mindig ugyanúgy végezzük, és észrevétlenül túlterhelünk ezáltal izmokat, ízületeket.

Végezz el egy egyszerű tesztet: emeld meg az egyik karod a magasba. Majd figyeld meg, hogy a vállöved, a karod a mellkasod milyen helyzetbe került a kar megemelésekor.

Több minden történhet: úgy emeled a karod, hogy felemelkedik az egész vállöv, megemelkedik és előre tolódik a mellkas, előre helyeződik a súlypontod (a medencéd előretolódik). Lehet, hogy ezek közül mind bekövetkezett, lehet, hogy csak az egyik vagy éppen egyik sem. Szeretném hangsúlyozni, hogy mindegyik változat rendben van, hacsak nem minden egyes karemelésnél ugyanígy csinálod.

Egy egyszerű gyakorlattal javíthatsz a mozgásmintádon, amit aztán tudatosan vezess be a hétköznapi mozgásaidba is.

Állj egy fal elé úgy, hogy a sarkad nem, de a feneked és a hátad közepe (nőknél a melltartóvonal) hozzáér a falhoz. Az alsó bordáidat engedd le, szinte rásimulnak a hasadra. Az állad biccentsd le, a fejedet pedig azért ne érintsd a falhoz, mert ha feszes a nyakad (és ha fáj a csuklyás izom, nagy az esély rá), akkor szintén előre fognak emelkedni a bordáid. Ha ez megvan, emeld meg a karod vagy karjaid a magasba úgy, hogy a vállöv lent maradjon (lásd a képet).

Gyakorlatok az íróasztalnál

A videón látható gyakorlatokat lassan végezd, ha fájdalmat, zsibbadást vagy kellemetlen kattogást vált ki valamelyik gyakorlat, ne erőltesd.

  1. Húzd fel a vállaidat a füled irányába, amennyire tudod, illetve amennyire jól esik, majd lassan engedd vissza. Ismételd néhányszor. Ennél a gyakorlatnál a trapéz izom felső részét aktiváljuk, megrövidítjük, majd a lassú leengedéssel fékező (excentrikus) működésre késztetjük, mely segít ellazulni a feszes izmot. Gyakran ez az egyszerű mozdulat többet ér mint a nyújtás. Alkalmazd azt, amelyik neked a legjobb.
  2. Hajtsd el a fejed jobbra, a bal karodat pedig emeld oldalra kissé vállmagasság alá, enyhén behajlított könyökkel. Ha jól esik, mozgasd lassan előre-hátra a karod néhányszor, és/vagy forgasd lassan az arcod lefelé-felfelé. Itt a nyak oldalsó részét mobilizáljuk. Végezhetjük statikusan nyújtásként, és mozgással kombinálva dinamikus nyújtásként (ezt nevezem mobilizációnak).
  3. Hajtsd le a fejed, majd az álladat lent tartva emeld vissza. Ha az állad nem engeded előre, hanem a tarkódat tolod hátra, a mozgás a háti gerincszakasz felső részén fog létrejönni. Ez a mozgás igen hasznos monitor előtt ülőknek, amikor a fej hajlamos előre tolódni.

A gyakorlatok közben figyelj a légzésedre, lélegezz mélyebben, kösd össze a ki-belégzést a mozgással.

 

 

 

Spondylosis kezelése gyógytornával

Sokan már fiatalon találkoznak a spondylosis illetve a gerinc meszesedés diagnózisával, amelyet egy derékfájás okának felkutatása céljából készített gerincröntgen mutat ki. Mit jelent ez valójában?

A spondylosis jelentése:

Általában összefoglalóan a csigolya és a csigolyák közötti kisízületek degeneratív elváltozását értjük alatta, mely meszes felrakódásokkal, perem és csőrképződéssel jár együtt. A csigolyák közötti rés keskenyebbé válik, a porckorong kissé ellapul, és meszesednek a csigolyák közötti szalagok is. Mindez a gerinc érintett szakaszainak a mozgásbeszűkülését eredményezi.

háti spondylosis

A gerinc bármely szakaszán létrejöhet, leggyakrabban a mozgékonyabb és az intenzívebb terhelésnek kitett részeken jelentkezik, így a nyaki és a deréki szakaszon jellemző.

Kutatások szerint a meszesedés egy természetes folyamat, amely nem feltétlenül okoz panaszt, és 40 éves kor környékén már mindenki csigolyáin észlelhető. Ha így is van, tehetünk ellene, ugyanis jó néhány tényező elősegíti a kialakulását.

A meszesedés kialakulásához hozzájárul:
  • nehéz fizikai munka,
  • egyoldalú terhelés,
  • ülőmunka, állómunka,
  • rossz testtartás,
  • törzsizom gyengeség,
  • izomegyensúly megbomlása,
  • korábbi sérülés,
  • egyéb gerincbetegségek (scoliosis, Scheuermann, SPA..),
  • anyagcserezavar.

Tehát ha némileg természetesnek is tekintjük a meszesedést a kor előrehaladtával, akkor sem szabad legyintenünk rá, hisz sok problémát okozhat még nekünk. Általában ha valahol csökken a mozgás, azt a szervezet máshol kompenzálja. A mellette vagy akár egy tőle távolabb lévő területen túlmozgás és ezáltal instabilitás jöhet létre.

Honnan tudom, hogy spondylosisom van?

A spondylosis tünetei a különböző gerincszakaszok szerint.

  • Nyaki spondylosis
  • nyaki fájdalom: lehet tompa vagy éles, nyillaló
  • nyaki mozgás nehézkes
  • a nyakizmok feszesek, merevek, görcsösek, fájdalmasak
  • beáll a nyak, antalgiás tartás
  • a fájdalom kisugározhat a vállba, karba
  • fejfájást is okozhat
  • Háti spondylosis
  • háti fájdalom: a lapockák között, a hát középvonalában
  • merevségérzés a mozgáskor
  • nyomásérzékeny, fájó izmok
  • mozgásbeszűkülés a hátiszakaszon
  • a fájdalom oldalra kisugározhat
  • szúró fájdalom lehet a lapockák között
  • Lumbális spondylosis
  • derékfájás reggel és este
  • deréki mozgásmerevség
  • feszes lumbális izmok izomcsomókkal
  • lumbágó és isiász alakulhat ki belőle
  • a fájdalom kisugározhat a keresztcsont, csípőtájékra
  • izomspazmus lumbális gerincferdülést okozhat

A diagnózisunk megvan, lássuk, hogyan lehet javítani a problémán és a kialakulás okán.

A spondylosis kezelése 

Az esetek nagyrészében a panaszok konzervatívan eredményesen kezelhetőek. Azonban a kiújulást megelőzni csak abban az esetben tudjuk, ha a kifejlődés okának véget vetünk.

Az akut panaszok időszakában, tehát az erős fájdalom és a mozgáskorlátozottság megléténél a pihenés és a gerinckímélet a fő teendő. Mivel mindenki más, ezért nehéz általánosságban tanácsot adni még a pihenőhelyzetre vonatkozóan is. Én azt javaslom, hogy bárki bármit mond, az a legfontosabb, hogy nekünk mi a jó. Tehát hallgassuk meg a tanácsokat, próbáljuk ki őket, és csak azt alkalmazzuk, amit valóban hatásosnak érzékelünk. Ehhez egy dolog szüksége, méghozzá saját magunk tudatos megfigyelése.

Kényelmes testhelyzet lehet ilyenkor a hátonfekvés felpolcolt lábakkal, körülbelül úgy, hogy a csípő és térd derékszögben legyen. Ekkor a gerinc tehermentesített helyzetbe kerül, ilyenkor az izmok el tudnak lazulni.

Az oldaltfekvés is jó hatású lehet, bár így létrejön egy oldalra elhajlás a gerinc deréki és nyaki szakaszán, amely adott esetben fokozhatja a panaszt és az izomfeszülést.

Spondylosis kezelése gyógytornával

spondylosis gyógytorna, derékfájás kezelése

Enyhébb fájdalmak esetén, illetve panaszmentes esetben a gyógytorna és más kiegészítő terápiás eljárásokkal a célunk:

  • a fájdalomcsökkentés,
  • az izomspazmus oldása,
  • a lumbális gerinc stabilizálása,
  • a gerincmozgások helyreállítása,
  • az egész test izomegyensúlyának helyreállítása,
  • testtartás korrekció,
  • szükséges életmódbeli változtatások kialakítása.

A kezelés legfontosabb része a gerinc stabilizálása és a test izomegyensúlyának rendbehozása korrekciós gyakorlatokkal, a jó testtartás kialakításával és a új mozgásminták (szokások) átalakításával.

gyógymasszázs derékfájás, spondylosis kezelése

Az izom állapotát és az izomegyensúly helyreállítását különféle manuális technikákkal (lágyrész manuálterápia, trigger pont terápia, fascia technikák) is tudjuk segíteni, ‘terelgetni’ a megfelelő irányba. Ezzel meggyorsíthatjuk a terápiát. A kinesio tape pedig hozzájárul a korrigált állapot megtartásához.

 

 

 

A nyaki gerincsérv tünetei és gyógytorna kezelése

Amikor a nyaki problémákról írok vagy olvasok beugrik egy kép. Az a kép, amikor a nők, férfiak a fejük tetején visznek nagyobb súlyú kosarat vagy más dolgokat. Ehhez hasonló kép:

nyaki gerinc

Laikusként azt gondolná az ember, hogy micsoda nyomás ez a nyaknak. Ám ha ez az erő a nyakcsigolyák korrekt helyzetében éri a gerincet, nem okoz semmi problémát. Felmerül a kérdés, hogy ha ilyen mértékben terhelhető a nyaki gerincünk, miért küzdenek ennyien gerincsérvvel és más egyéb nyaki panasszal?

Mi a nyaki gerincsérv?

A nyakat érő erőbehatásokat a porckorongok csillapítják. A csigolyák között porckorongok helyezkednek el, melyek nem megfelelő irányú és ismétlődő erőbehatásra károsodnak, majd a kocsonyás belső állomány kiboltosul és ki is szakadhat. Ahogy látszik, különböző fázisai vannak a porckorongsérv kialakulásának, először gyengül a rostos gyűrű, majd kiboltosul a belső anyag, és végül kiaszakad a gyűrű és a kocsonyás állomány benyomódik a gerinccsatornába. Bármely fázis járhat erős fájdalmakkal, idegi tünetekkel és mozgáskorlátozottsággal.

porckorongsérv

Honnan tudom, hogy gerincsérvem van?

A tünetek kezdetben a nyaki fájdalom, éjszakai nyak elalvások, a mozgások korlátozottsága, az izmok merevsége. Később, amikor az ideg nyomás alá kerül jelentkeznek az idegérintettségre utaló tünetek: a zsibbadás, izomgyengeség, akár izombénulás.

Társulhat fejfájás és szédülés, akár hányinger is. A diagnosztizálásnál ki kell zárni nyaki érproblémát, agyi vagy egyéb idegi eredetű elváltozást.

Mi lehet az oka?

A gerincünk nyaki szakasza a legmozgékonyabb, meglehetősen sokat is használjuk, viszont nem igazán türődünk azzal, hogy ezen testrészünk épségét, izomegyensúlyát és mindenirányú mozgékonyságát megőrizzük.

Ha a csigolyák egymáshoz képest nem  az ideális helyzetben vannak, a terhelések nyíróerőként hatnak a csigolyák közti kisízületekre, szalagokra és porckorongokra. A nyaki gerinc enyhe homorulata (lordózis) kiegyenesedhet vagy fokozódhat.

nyaki porckorongsérv, fájdalom, ülőmunka

Például ülés közben a fej előretolása, a lefelé nézés vagy oldalra nézés, a görnyedt ülés stb. megváltoztatja a nyaki lordózist. Nem szükséges hozzá plusz teher, az ismétlődő kis intenzitású erőbehatás idővel gerincsérvhez vezethet.

A panaszoknak a legtöbb esetben lelki összetevőjét is felfedezzük, a nyaki fájdalmaknál a makacsság, az az a nyakasság jellemző.

A nyaki gerincsérv gyógyítása

A kezelés elsősorban a tünetektől, a páciens állapotától és életvitelétől függ. Műtéti kezelés súlyosabb tünetek esetén jön szóba, például izombénulás esetén. Enyhébb esetekben a fájdalomcsillapítás és gyulladáscsökkentés mellett a gyógytornáé a főszerep.

Nyaki gerincsérv gyógytorna kezelése

A gyógytornász első feladata az akut szakaszban szintén a fájdalom csillapítása. A legjobb választás ilyenkor általában a  McKenzie torna, amelyet kombinálunk izomlazító technikákkal, lágyrészmanuálterápiás fogásokkal, kineziológiai tapasszal, esetleg az izmokon körültekintően alkalmazott hűtéssel-melegítéssel. A gyógyulás ezen szakaszában is lényeges a páciensünket az életvitelre vonatkozó tanácsokkal ellátni, amelyekkel megkímélheti magát a további kellemetlenségektől.

nyaki lazítás, lágyrész manuálterápia

Mivel a nyaki porckorong problémák oka gyakran poszturális, azaz testtartásbeli, nagy hangsúlyt fektetünk a helyes testtartás kialakítására az akut fájdalmak enyhülése után. A rossz szokásokat csak kitartó gyakorlással lehet átalakítani jó szokásokká. Ehhez sok türelemre van szükség, de ez a kulcsa a másodlagos prevenciónak, azaz a panaszok kiújulásának. A testtartást korrigálni kell a legtöbb hétköznapi testhelyzetben, péládul a munkahelyzetben, az ülőhelyzetben, különféle ülőalkalmatosságokon is (szék, kanapé, autóülés, repülőn), álláskor, járáskor, sportmozgások alatt, stb.

nyaki gerincsérv testtartás

Ehhez segítséget is igénybe vehetünk speciálisan erre a célra kialakított párnákkal, testtámasztó eszközökkel. Számos verzió létezik ezekből, használatukkal kapcsolatban nehéz tanácsot adni, mert ez azt gondolom, egyén és életmódfüggő. Én arra szoktam bíztatni a vendégeimet, hogy imitálják az adott eszközt pléddel vagy mással, és teszteljék, nekik mi válik be, majd csak ezután ruházzanak be.

Az igazi gyógytorna csak ezután következik, amikor a rövidtávú célkitűzésünk a nyak-vállöv izomegyensúlyának helyrehozása, a hosszútávú tervünk pedig a teljes test izomegyensúlyának helyreállítása. Erre az izomerőt, a nyújthatóságot és különféle képességeket fejlesztő gyakorlatokat végeztetünk, és olyan mozdulatokat tanítunk, melyeket a hétköznapokba beiktatva fenntarthatja és tovább fejlesztheti ezt az ideális állapotot.

 

 

Gerincproblémás társadalom. Mi a nyaki fájdalom oka?

 

Azt hiszem, nem túlzás, ha azt mondom, hogy a mozgásszervi rendelőkben megforduló páciensek 80%-a nyaki ill. lumbális (derék) gerincproblémával érkezik. A szakember számára nem kérdés az ok, és ma már a páciensek is általában úgy érkeznek, hogy ‘igen, tudom, az ülőmunka’. Nos, ez igaz is, ám azt gondolom, nem csak az ülőmunka a ludas, bár tény, hogy hatalmas szerepe van a nyaki és a derékfájdalmak kialakulásában is.

Ha éppen ezt a cikket olvasod, valószínűleg te is érintett vagy a témában, és szeretnél megoldást találni rá. Ha jól gondolom, nem átmeneti, hanem tartós megoldást. Ugye milyen jó lenne megszabadulni a nyaki fájdalmaktól örökre?

Megszabadulhatok a nyaki fájdalomtól?

A gyógyulás első lépése az akarás, a páciensnek mindent meg kell tenni a gyógyulásért, a terapeuta csak segítő ebben a folyamatban.

A fájdalom összetett dolog. Ha meg akarjuk szüntetni, az összes komponensét fel kell kutatnunk és gyógyítanunk. Gondolok itt az életmódbéli dolgokra, a testtartásra, a szokásokra, a mozgáshiányra és a lelki dolgokra egyaránt.

Tudtad ezt a nyakadról?

A nyak a teljes gerinc legnagyobb mozgásszabadsággal rendelkező része, az ő feladata a fej súlyának megtartása (ami kb. 5-6 kg). Hét csigolyából áll (mint a zsiráfé!), melyek optimálisan egy harmonikus, előremutató ívet formálnak. Ez a nyaki lordózis (és van lumbális lordózis, ez a derék homorulata). Ha minden természetes biomechanikai helyzetében van, akkor biztos nincs nyaki fájdalom, ugyanis ilyenkor az ízületi felszínek terhelődése, az izomtónusok, és az összes szövet állapota, anyagcserélye optimális.

nyaki fájdalom, nyaki gerinc

Nyaki gerinc röntgen felvétel

A nyaki fájdalom kialakulása

A nyaki problémák általában fokozatos túlterhelés miatt alakulnak ki (kivéve a baleset). A kis intenzitású, de gyakran ismétlődő terhelés nagy igénybevételt jelent a szövetek számára. A kötőszöveteknek nincs idejük a ‘pihenésre’, az irritáció hatására gyulladás alakul ki, amely fájdalommal, mozgásbeszűküléssel, izommerevséggel jár (lásd: ábra).

Tipikus kiváltó oka a gyakori rossz fejtartás. Leginkább a nyak-vállövet igénybevevő foglalkozások (számítógépen dolgozók, fodrász stb.), a stressz, szorongás hatására befeszült izmaink miatt jön létre.

De gondoljunk bele hányszor nyomkodjuk a telefonunkat lehajtott fejjel, hányszor olvasunk szintén lógó fejjel? A gyerekeink pedig telefont nyomkodva nőnek fel…

Nyaki fájdalom kialakulása

Nyaki fájdalom kialakulása

De most térjünk vissza: tehát az izomegyensúly megbomlik. A tartós izomfeszülések elmozdítják a csigolyákat egymáshoz képest, ezáltal a harmonikus nyaki lordózis megváltozik (fokozódhat, csökkenhet, diszharmónikussá válhat). A folyamatot logikusan továbbgondolva eljuthatunk egészen a nyaki gerincsérvig, hiszen a porckorongra és a kisízületekre jutó terhelés megváltozik, egyes területeken extrém mértékben is fokozódhat.

A legtöbb nyaki gerinprobléma tehát kötőszöveti eredetű, ami a test biomechanikájának megváltozásából indul. A kezdeti fázisban még visszafordítható, a kialakult gerincsérv azonban ‘már csak’ tünetmentessé tehető, ami persze nem elhanyagolható eredmény! Kezeléséről olvass ITT.

A kezdeti tünetek izomfájdalmak, megjelenésük lehet:
  • lapocka körüli,
  • tarkótáji feszülés, fájdalom,
  • éjszakai nyak-elalvások (gyakori nyaki gerincsérv előjel),
  • a nyaki mozgások nehézségei.

Ha a folyamatba nem avatkozunk bele az elváltozás ezen fázisában, a fokozódó porckorongra ható nyomás sérvhez vezethet. Ekkor már az idegi tünetek is megjelennek: a karban jelentkező zsibbadás, fájdalom és az izomgyengeség, akár izombénulás.

Hogyan okoz nyaki panaszt a rossz fejtartás?

Ha a fej súlya a fent említett optimális helyzetben helyezkedik el, az izmoknak alig kell erőt kifejteni a megtartásához, és a fej mozgásaihoz is csak az épp szükséges erőt használják. Nincsenek állandó feszülésben, csak normális tónusban. Ha a fej előre lóg, a nyaki és a felső háti izmokra jóval nagyobb teher hárul, túlfeszülnek, elmerevednek. Ezáltal a nyaki mozgások nehézkessé, korlátozottá és fájdalmassá válnak. A kötőszövetek keringése, anyagcseréje is romlik. Mivel a nyakon sok fontos képlet is található (erek, idegek, pajzsmirigy…), hatással lesz az agy vérellátására és a fejen található szervek (szem, fül..) működésére is. Társulhat hozzá fejfájás, szédülés.

Az ülőhelyzetek hatása a nyaki gerincre

Az ülőhelyzetek hatása a gerincre

Mitől lesz púp a nyakon?

A nyaki csigolyák az izomegyensúly felbomlása miatt új helyzetbe kerülnek, a harmonikus ív megváltozik. Következményként nyaki púp (banyapúpnak is nevezik) alakulhat ki a nyaki és a háti gerinc találkozásánál. Ez az állapot krónikus nyaki fájdalmak eredője lehet. A nyaki mozgások beszűkülnek, a lágyrészek (izom, izompólya, erek, idegek) pedig állandó feszülésben lesznek. A nyaki púp esztétikai és egészségügyi probléma.

Hogyan előzd meg a nyaki panaszokat?

A megelőzés mindig egyszerűbb feladat, mint a kialakult betegség kezelése. Az első jelek megjelenésekor nem szabad elbagatellizálnod a fájdalmat, feszülést. Ekkor ‘nyakoncsípve’ a problémát nagy eséllyel megelőzheted a komolyabb bajt.

A legcélravezetőbb, ha gyógytornász vagy más szakember segítségét veszed igénybe. Gyógytornászként elsősorban az optimális testtartás kialakításában segítünk. Ugyanis a testtartás korrekció alapvető a gerinc problémáinak kezelésénél.

Továbbá mozdulatokat, technikákat tanítunk a nyaki izmok feszültségének oldására és az izomegyensúly helyreállítására. Ha szükséges, manuális technikák alkalmazásával lazítjuk az izompólyát (fasciát), optimalizáljuk az izomtónust, kezeljük a Trigger pontokat.

A már kialalkult nyaki fájdalom hogyan kezelhető?

Akut és erős fájdalomnál először a tünetek csökkentése a cél, azaz a kímélet, nyugalom, gyulladáscsökkentés és a fájdalomcsillapítás. Szóba jöhet gyógyszeres terápia, kinesio tape felhelyezése. Azonban ezek a terápiák a tüneteket enyhítik, a tartós gyógyuláshoz a kiváltó okokat kell felkutatni és helyreállítani. Ehhez mindenképp szakember segítségét javaslom.

A kezelés hasonló a fent említett folyamathoz:

Az oki terápia a biomechanikai egyensúly helyreállítása testtartás korrekcióval, gyógytornával, lágyrészmanuálterápiával, mely nem csak a nyaki gerincszakaszt veszi figyelembe, hanem az egész testre kiterjed. Hosszútávon fontos a rendszeres és változatos mozgás, az izmok karbantartása, és az optimális testtartás, munkakörnyezet kialakítása, hogy a problémák kiújulását megelőzzük.

A hosszútávú pozitív eredményhez, mind a gyógyulás, mind a megelőzés érdekében, a páciens részéről életmódbeli változás szükséges.