Lábtorna. Mozgasd meg a lábad, hogy te is jobban mozogj!
Miért is mozgasd a lábujjaidat? A lábunkat elhanyagoljuk, pedig testünk ugyanolyan komplex felépítésű, mint a kezünk. Ráadásul a szerepe sem kevésbé lényeges, mint a kézé. Néhány egyszerű
Néhány anatómiai érdekesség a lábról:
- 26 kisebb-nagyobb csontból áll a lábunk
- a legnagyobb csontja a sarokcsont
- a legkisebb csont a kislábujj végperce
- a csontokat erős szalagok, izmok rögzítik és biztosítják a rugalmasságát, mozgékonyságát is
- a láb boltozatos szerkezetű, két aktív, izmok és kötőszövetek által fenntartott boltozata van: hosszanti és haránt
Legtöbbünk lába és lábujjai, ügyetlen, gyakran deformált. Nem csoda, ha belegondolunk, naponta hány órát sínylődik szűr orrú, kemény talpú és sarokkal ellátott cipőben.
Lábtorna
A következő gyakorlatok a láb ügyességét fejlesztik, javítják a láb mozgékonyságát és a kisizmok erejét. A láb és a lábujjak finommozgásainak fejlesztése nagyon hasznos a láb funkciója és proprioceptív funkciója szempontjából. Amikor rálépünk valamire, legyen az például egy kő, a talpunk deformálódik. Az ott lévő receptorok információt küldenek erről az agyba, amely ez alapján képet alkot a tárgyról, és mozgósítja az egyensúly megtartásához szükséges izmokat.
Állj mezítláb, párhuzamos lábakkal (külső talpszél legyen párhuzamos). Emeld fel a nagylábujjad egyedül. Segíthetsz a többi lábujj lefogásával, ha önállóan nem megy. Néhány mozdulat után próbált meg segítség nélkül is, ezek a mozgások relatív hamar újrataníthatók.
Majd egyeseével emeld meg mindet, tehát csak a másodikat, majd a harmadikat… és így tovább.
Utána nyisd szét a lábujjaidat anélkül, hogy megemelnéd őket.
A láb érzékelésének a fejlesztése. Ehhez szükséged lesz kavicsokra, de a legjobb, ha különböző textúrákat használsz, hogy többféle felszínhez adaptáld a lábad. Jó eszköz lehet ehhez: különféle kavicsok (kicsi, nagy, lapos), gesztenye, száraz talaj, durvább beton, különféle nagyságú és formájú tárgyak, legó (na jó, csak vicceltem!).
Mi az a mezítlábas cipő?
Olyan lábbeli, amelyiknek a talpa vékony és minden irányban rugalmas (össze tudod hajtogatni), illetve a sarok rész nem pozitív (nincs sarok). A cipő felső része is úgy van kialakítva, hogy ne legyen megtámasztás, puha és engedi a lábat, a bokát mozogni. A cipő helyett az izmaink, szöveteink fognak stabilizálni, és létrejöhet benne a fent említett talp általi érzékelés. Hosszútávú és megfelelő használata ezeknek a cipőknek jó hatással van a teljes testre.
A cipősarok az emelés által megváltoztatja a testtartásunkat. A teljesen lapos cipő lehetővé tesz a test optimális működését. Ha szeretnél minimál lábbelire váltani, azt tedd fokozatosan. A tranzíció a sérülés elkerülése miatt szükséges. A fenti gyakorlatokkal erősítheted a lábad kis izmait, de a nagyobb izmokra is figyelmet kell fordítani. Az egyik legfontosabb a vádli rendszeres nyújtása.
Hagyjon egy választ!
Szeretne csatlakozni a beszélgetéshez?Nyugodtan járulj hozzá az alábbiakban!