Achilles ín. Hogyan lehet megelőzni az Achilles ín sérülését?
Az Achilles ín gyulladása, sérülése elég gyakori főleg sportolók körében, de sokszor fordul elő például hobbifutóknál is.
Mi az Achilles ín?
A lábszár hátsó felszínén húzódó háromfejű izom egy vastag, erős innal tapad a sarokcsonton, ezt az inat nevezzük Achilles ínnak. Az izom a boka hajlítását végzi, tehát, amikor lábujjhegyre állunk, akkor többnyire ez az izom dolgozik.
Miért sérül leggyakrabban?
Minden olyan helyzetben, amikor a sarok magasabban helyezkedik el, mint a láb (lábfej) többi része, ez az izom és ín megrövidül. Mivel a nap nagy részét valamilyen cipőben tölti el a lábunk, így a nap nagy részében megrövidült helyzetben van az ín és az izom. Szinte minden cipő sarka kissé meg van emelve, a férfi cipőké is, a sportcipőké is, a papucsoké is, a magassarkú cipőké meg pláne. A kivételek közé tartoznak a teljesen lapos talpú lábbelik, a mezítlábas cipők, esetleg a teljesen lapos szandálok és ballerina cipők.
A megrövidült izom sérülékeny, és a megnövekedett terhelésre gyulladással, szakadással fog reagálni. A séta során oly nagy erőbehatás nem éri, viszont futás, ugrálás során hirtelen és nagy erők hatnak rá. A futás talajfogás fázisában az Achilles ínnak meg kell nyúlnia úgy, hogy közben meg is feszül, ezt nevezzük excentrikus izomműködésnek. Az izmoknak az a képessége, hogy excentrikusan jól működjenek, nagyon fontos ahhoz, hogy ne sérüljenek. Ahhoz, hogy ezt a vádli izomzata képes legyen véghezvinni, elengedhetetlen az izom megfelelő mértékű nyújthatósága.
Az Achilles ín nyújtása és edzése
Az Achilles ín karbantartása fontos, hogy megelőzd a sérülését, hogy hatékonyabban tudj futni, hogy megelőzd a derékfájdalmat (erről ITT olvashatsz), és hogy idősebb korodba mezítláb is stabilan állj a talajon. A nyújtáson kívül nagyszerűen tudod ugrókötelezéssel dinamikus excentrikus mozgással edzeni az izmot (ITT olvashatsz róla).
Lassabb, kontrolláltabb excentrikus gyakorlat az, amikor egy lépcső szélén állsz az előlábaddal (sarok a levegőben), és leengeded a sarkad, majd onnan emelkedsz magas lábujjhegyre.
A gyakorlatok pontos kivitelezése nagyon fontos.
Lehet úgy is nyújtani a vádlit, hogy közben a bokád kissé befelé mozdul el, és észrevétlenül kompenzál a térd, esetleg a csípőízület. Figyelj arra, hogy a térd a boka fölött maradjon, a teljes talpad lent legyen a talajon (pl. ne kisujjszélen támaszkodj) és a combod se forduljon befelé.
Sarokemelésnél is fontos, hogy a sarok középhelyzetben maradjon, ahogyan a boka is, és a nagylábujjon-kislábujjon egyforma legyen a terhelés. Így pont azokat az izmokat fogod dolhoztatni, amikre célzod a gyakorlatot.
Ne erőltesd a mozgást, gyakorolj inkább többször kevesebbet. Az edzést mindig fokozatosan építsd fel, és figyeld meg, mi történik a testedben, mit érzel a mozgás közben. Érezd az izmaidat, érezd a mozgást.
Hagyjon egy választ!
Szeretne csatlakozni a beszélgetéshez?Nyugodtan járulj hozzá az alábbiakban!