Milyen párnán aludjak? Létezik-e ideális párna?
A jó, pihentető alvás nagyon fontos az egészséghez. Az alvás minősége sok tényezőtől függ, például: stressz, lelki problémák, mozgásszervi problémák, étkezési szokások, környezeti tényezők stb. Tehát függ attól is, hogy milyen a fekhelyed.
A kényelmes matrac és párna egyénileg és egyénenként is az aktuális állapot szerint változik/változhat. Nincs két egyforma nap. Előfordul, hogy több az egyoldalú terhelés, de az is, hogy több a megfelelő terhelés (többféle mozgás pl.). Nyilvánvaló, hogy ha egyensúlyban vagyunk testileg-lelkileg, akkor jobban fogunk aludni. Sokan megtapasztaltuk már azt, hogy ilyenkor még az sem igazán számít, hogy kényelmes-e a fekhely, egy sátorban is szuperül alszunk.
Ezzel a témával kapcsolatban sem lehet általános érvényű kijelentéseket tenni, azért mégis igyekszem néhány hasznos tanácsot megosztani.
Milyen párnát használjak?
Ideális párna nincs. Nem kell párnán aludni, lehet nélküle is, sőt az a legjobb. Ám van az a helyzet, amikor mégiscsak érdemes használni. Ha párna nélkül fáj a nyakad, a fejed, a vállad, esetleg feszes izmokkal, merev és fájdalmas nyakkal ébredsz, akkor keresd meg a legmegfelelőbbet a számodra. Hogyan? Máris mondom.
A másik lényeges dolog a párnával kapcsolatban, hogy nem örökre szól. Általában akkor keresünk új párnát és/vagy matracot, amikor valami problémánk van ( nyaki fájdalom, fejfájás, hátfájás, vállprobléma stb.). Ekkor a probléma megoldásán elkezdünk dolgozni (feltételezem), és nem csak a párnával próbáljuk orvosolni. Tehát előbb-utóbb a szervezetünkben pozitív változások történnek. Például, erősödik az izomzat, lazul a kötőszövet, javul az izomegyensúly stb. Ezáltal a problémánk kellős közepén kiválasztott és akkor megfelelő párna, a gyógyulásunk során már hasznavehetetlenné válhat. Ez egy teljesen normális folyamat. Ekkor már ne ragaszkodjunk hozzá, mert már nem szolgálja a további gyógyulást. Hanem keressünk egy új, jó megoldást az aktuális állapotunkhoz mérten. A régi párnákat pedig nyugodtan tartsuk meg, mert szükségünk lehet még rá egy stresszesebb időszak után.
Párna-választási szempontok
A párna szerepe, hogy alátámasszuk vele a nyakat és a fejet (adott esetben a hátat-vállat) annak érdekében, hogy az laza, kényelmes helyzetbe kerüljön.
Az ideális párna kiválasztásánál érdemes figyelembe venni, hogy milyen testhelyzetben szoktál aludni, és hogy mennyire feszes a kötőszöveti rendszered (izmok, fascia).
Ha háton alszol, először is teszteld le, mennyire feszes a tested hátsó felszínén lévő izom-kötőszöveti rendszer: feküdj a hátadra párna nélkül és figyeld meg, milyen helyzetbe kerül a fejed.
- Feszes a nyakad, ha az állad az ég felé néz, és a nyakad homorúan ível.
- Normál, laza a nyakad, ha az állad enyhén lebiccen, és a nyakad ellazult, egyenes helyzetben van.
Háton fekvőknek:
Ha háton fekve alszol és a nyakad feszes, akkor javaslom, hogy használj párnát, és mellette kezdj el foglalkozni a gerinceddel is. Ekkor olyan vastagságú párnát válassz, amely használata során eléred a laza nyakhelyzetet (állad lebiccen). Lehet, hogy ehhez kezdetben egy vastagabb párnára van szükséged, később pedig egy egész vékony is megteszi, majd el is hagyhatod mindezt (ha egyéb módon is kezeled a nyaki feszességed). Sokan szeretik az anatómiai párnát is, javaslom, vásárlás előtt próbáld ki.
Ha háton alszol és nem feszes a nyakad, nem kell párnát használnod. De az is előfordulhat, hogy például egy hosszú ülés után feszesebbé válik a rendszer, ezért aznap jól jön a párna. Általában én sem használok háton fekve párnát, de olykor elő kell vennem egy laposat.
Hason fekvőknek:
Hason fekve nem ajánlom, hogy párnát tegyél a fejed alá, elég intenzív ebben a pózban a nyak csavarása, ne tegyünk hozzá egy oldalra hajlást is a megemeléssel.
Oldalt fekvőknek:
Oldalt fekve jó, ha alá van támasztva a fej egy olyan vastagságú párnával, ami egy neutrális nyaki helyzetig emeli meg a fejet. Tehát nem lóg a fej, de nincs is magasra feltámasztva. Maximum egy kicsit legyen magasabban a vízszintesnél, ez segíteni szokott a nyak feszülésekor. Többen ebben a helyzetben is szeretik az anatómiai párnát.
Mindezt összefoglaltam egy táblázatban is:
- Testhelyzet
- Párna típus javaslat
- Nyaki panasz esetén milyen párna javasolt
- Ha (már) nincs panasz
- Hason fekvés
- Csak párna nélkül javaslom
- Nem javasolt ez a testhelyzet
- Csak párna nélkül
- Háton fekvés
- Párna nélkül, lapos párna
- Aktuálisan megfelelő párna
- Párna nélkül vagy lapos párnával
- Oldalt fekvés
- Lapos vagy közepes vastagságú párna
- Lapos vagy közepes vastagságú párna
- Lapos párna
A párna kiválasztásában is fontos, hogy próbálj ki többfélét, és aszerint válassz, hogy neked mi a legmegfelelőbb, ne pedig mások véleményére. Tegyél meg mindent a zavartalan alvás érdekében, ne nyugodj bele, hogy rosszul alszol. Keresd a megoldást.
Hagyjon egy választ!
Szeretne csatlakozni a beszélgetéshez?Nyugodtan járulj hozzá az alábbiakban!