Az ínhüvelygyulladás megelőzése és kezelése gyógytornával

Az ínhüvelygyulladást az izmok rendszeres, egyoldalú túlterhelése okozza.

A kezünket szinte folyamatosan használjuk. Vannak olyan szakmák, munkakörök amelyeknél a kézhasználat sokkal kifejezettebb, például: masszőrök, billentyűzeten dolgozók, kézművesek stb. A legtöbb munka olyan tevékenységekből áll, amelyek egyoldalúan terhelik az izmokat, ízületeket.

Tehát szükség van olyan mozgásra, ami ezt ellensúlyozza, egy ellenmozgásra. Ha ez nem történik meg, előbb-utóbb a túlterhelés meggyengíti a rendszert. Ez esetben a kezet és a kéz ujjait mozgató inak begyulladnak. Leggyakrabban a feszítő inak. Ez erős fájdalommal, gyulladással jár, néha szinte mozgásképtelenné teszi a kezet. Hosszútávon az ízületek is károsodhatnak, ugyanis az izomfeszülés hatására az ízfelszínek terhelése is megváltozik. Újra meg újra ugyanazokat a testhelyzeteket vesszük fel. A túlfeszített kézi- és alkarizmok pedig nem csak helyileg, hanem távolabbi területeken (például: a váll és a nyak területén) is okozhatnak panaszokat.

Mik a tünetek?

Gyakran elfárad a kéz és az ujjak. Kezdetben múló fájdalom jelentkezik a kéz, az ujjak, az alkar, vagy akár az egész kar területén. Előfordulhat az alkarizmok görcse, erős feszülése. Ritkábban zsibbadás is társulhat, és kihűl a végtag, amely a statikus helyzettől vagy az elnyomódástól alakul ki.

Hogyan kezelhető az ínhüvelygyulladás?

A gyógyulás hosszadalmas. A terápia elsődleges célja a fájdalomcsillapítás és a gyulladáscsökkentés. Tehermentesítjük a végtagot, nyugalomba helyezzük. A legjobb eszköz erre a kineziológiai tapasz, mely az érintett területet úgy tehermentesíti, hogy közben a mozgást is lehetővé teszi. Mindezt mellékhatás nélkül végzi el, nem úgy, mint a gyógyszerek. Tehát a munkából sem feltétlenül kell kimaradni.

A kineziológiai tapasz nagy nagy előnye az is, hogy a gyógytorna rögtön elkezdhető vele, hisz a fájdalom csökken. A tehermentesítés mellett azért fontos a gyógytorna, hogy a meglévő izomfeszüléseket kioldjuk, a zsugorodott izmokat megnyújtsuk, és a kéz normál funkcionális állapotát helyreállítsuk.

A gyógytorna gyakorlatok gyorsan elsajátíthatók. Érdemes egy kis energiát belefektetni akkor is, ha még ennyire súlyos panasz nem volt, mert könnyedén megelőzhetjük azokat a gyógytorna rendszeres végzésével. Én például nap mint nap nyújtom a kezem, hisz a gyógytornász manuális tevékenysége is igénybe veszi a kezet.

kéz ínhüvelygyulladás

Hogy előzzük meg?

Nagyon sok panasz megelőzhető, ahogyan ez is. Ha már kialakult, akkor a másodlagos megelőzés tornázzunk!

Néhány torna tipp:

  1. napközben többször mozgassuk meg az ujjainkat: szorítsuk ökölbe jó erősen, majd nyissuk ki a tenyerünket.
  2. egyik kezünk segítségével feszítsük lefelé-fölfelé a másik kezünket, nyújtsuk meg az ujjakat is. 
  3. összekulcsolt kézzel nyújtózz felfelé, egyszer úgy, hogy a tenyered feléd néz, utána pedig úgy, hogy a tenyered a plafon felé néz.
  4. összekulcsolt kézzel végezz lassú csuklókörzést.
  5. állj fel a székről, támaszd a tenyered az asztalra, könyököd legyen nyújtva és fokozatosan nehezkedj rá.
  6. körözz hátrafelé a vállaiddal.
  7. tedd a kezeid tarkóra, húzd hátra óvatosan a könyököd, nyisd ki a mellkasod, orron át szívd be a levegőt, és nyújtózz.
  8. óvatosan hajtsd el a fejed jobbra-balra, mozgásd át minden irányba a nayakadat is.
  9. a végén állva nyújtózz nagyokat, miközben mélyen orron át lélegzel.

Ezek apróságnak tűnnek, de jusson eszünkbe, hogy ugyanilyen apróságok vezetnek sok esetben a tüneteinkhez is.

 

0 hozzászólás

Hagyjon egy választ!

Szeretne csatlakozni a beszélgetéshez?
Nyugodtan járulj hozzá az alábbiakban!

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük